LONDON +44 (754) 122 2593

42 Harley Street W1G 9PR London, UK

İSTANBUL +90 (212) 230 9797

Tesvikiye Cad. Bayer Apt. No:63 Kat: 6, 34365 Nisantasi Istanbul

ÜST GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Üst göz kapağı ameliyatları nispeten kolay ameliyatlardır.

Zamanla üst kapakta deri, kas sarkması ve yağ dokularında fazlalığa bağlı öne doğru fıtıklaşma hastalarda yorgun, iyi uyumamış bir ifade yaratır.

Bu yorgun ifade kaşları yapısal olarak aşağıda olanlarda daha belirgindir.

Üst kapak yaşlanma şikâyeti ile gelen kişilerde ameliyatın başarı oranı kaşların pozisyonu ile çok ilgilidir.

Ameliyat öncesi görüşmede hastaya hastanın kaşlarının durumuna göre ameliyattan sonra ne kazanıp ne kazanamayacağı çok iyi anlatılmalıdır.

İlkinde hastanın göz kapaklarında fazla deri vardır ancak kaşları olması gerektiği yerdedir. İkinci durumda ise fazla deri olmasına rağmen kaşları aşağı düşmüştür, bu durumda yapılan ameliyat pek fazla gözükemediği için istediğimiz kadar iyi netice vermez.

Alınacak deri miktarı için 2 görüş vardır.

Amaç göz kapanacak kadar deriyi korurken çıkarılabilecek maksimum deriyi de çıkartmaktır.

Bazı doktorlar derinin ileride yerçekimi ile sarkacağını bunun için işaret edilenden biraz fazla yani 1–2 milim fazla deri çıkartılabileceğine, böylece uzun vadede daha iyi netice alacaklarına, inanmaktadırlar

Bizim fikrimiz ameliyat esnasında gözler kapalıyken işaretlediğimiz deri kadar (bu da kirpiklerden itibaren 10 mm den çizdiğim çizgi alt sınır ve pensetle havaya kaldırabildiğim fazla deri ile belirlenen miktar) çıkartmaktır.

Göz kapağı derisi, ince ve gevşek bir deri olduğu için bu ameliyatlardan sonra üst göz kapağında belirgin bir yara izi kalmaz.

Sadece üst göz kapağı yapılacaksa ameliyat ortalama 45 dakika sürer. Bu süre yapılacak işlere göre artabilir veya azalabilir, sadece deri çıkartılan ameliyatlar çok daha kısa sürer.

Göz kapağı ameliyatından ortalama 4 saat sonra hastayı evine yolluyoruz. Gözlerini ıslak gazlı bez ile korumasını operasyon olduğu günün akşamı da televizyon seyretmemesini rica ediyoruz.

Ertesi sabah kalktığı zaman üst göz kapağında bir şişlik olacaktır. Hastanın korkmaması gerektiğini bu ödemlerin normal olduğunu söylüyoruz.

Ameliyattan ikinci gün sonra bu şişmeye bir de hafif kırmızılık eklenir ki bu da son derece normaldir.

İlk 72 saatteki şişmeyi devamlı buz kompresleri ile engellemek mümkündür ve bunu yapan cerrahlar vardır. Ancak biz vücudun normal iyileşmesinin engellenmediği zaman iyileşmenin maksimumda olduğuna inandığımız için şişecekse şişsin ne olacaksa olsun diye yaklaşıyoruz.

Üçüncü günden 1. haftaya kadar ödemler süratle geçmeye başlıyor. Hastanın ödemler dolayısıyla gevşemiş derisi aynı hızda büzülemediği için 1. haftasından itibaren hasta az deri alındığını, biraz daha deri alınabileceğini ve fazlalıkların kaldığını düşündüğü bir döneme giriyor.

Deri tabi ki eninde sonunda büzülüyor ve kendini topluyor. Bu süre bazı hastalarda ortalama 1–1,5 ay sürmesine rağmen daha uzun süreler de alabiliyor.

Operasyonun 3. günü dikişlerin bir kısmını 1. haftada tümünü alıyoruz. Hastaya normal hayatına erken dönebilsin diye 8. veya 9. günden itibaren hafif makyaj izni veriyoruz.